Mnoho zákazníkov pri výstavbe alebo obnove kúpeľní zabúda prípadne sa ani nezamýšľa nad tým, akým spôsobom bude vyhotovené ukončovanie hrán pri obkladoch. Ukončovania sa používajú na všetkých vonkajších hranách obkladu, kde prichádzajú hrany spolu do styku. Pre niekoho len detail, naopak, pre niekoho podstatný prvok kúpeľne. Na výber máte rôzne obkladové lišty alebo tzv. jolly hrany. 

Zotrvať pri klasike a zvoliť lištu?

Najbežnejšia a najjednoduchšia možnosť je použitie obkladových líšt, ktoré prepoja plochy dvoch obkladov v rohových miestach. Na výber máte lišty rôznych farieb, ale aj materiálov. Bežné a najlacnejšie plastové lišty môžete vymeniť za luxusnejšie. Na výber máte hliníkové, nerezové alebo mosadzné lišty. Pravdou je, že ukončovacie obkladové lišty sú klasika, ktoré by mal zvládnuť vyhotoviť každý obkladač.

Výhody a nevýhody:

+ Jednoduchosť vyhotovenia

+ Cenová dostupnosť

+ Široký výber

- Tuctové riešenie

- Menej elegantné riešenie

Čistý dizajn s jolly hranami

Elegantné riešenie zvané aj „kamenársky roh“, pri ktorom sa hrany obkladov režú/brúsia do uhlu 45°. Vzniká tak čistá a minimalistická hrana úplne bez škáry. Ak máte kvalitnú dlažbu a dáte si na kúpeľni záležať, odporúčame určite dať prednosť kamenárskemu rohu. Dôležitým faktorom z hľadiska Jolly hrán je  typ a veľkosť obkladov/dlažieb. Najväčším problémom sú nie príliš kvalitné, keramické obklady s jemným glazovaním, nakoľko sa obklad rýchlo láme a glazúra sa nepravidelne odlupuje. Najvhodnejším druhom obkladov/dlažieb pri výbere Jolly hrany sú Gres-ové obklady, ktoré majú potrebnú pevnosť a zároveň aj odolnosť. Pozor si však dajte na väčšie formáty (50 - 60 cm a viac na rezanej hrane), kde je riziko krivosti vyššie, ako u menších formátov. Jolly hrana je oproti lištám ďaleko prácnejšia a náročnejšia na presnosť, čas i financie. Kvalitu obkladača zistíte práve tým, či vás bude od tohto riešenia odrádzať alebo mu to nebude robiť žiadny problém.

Výhody a nevýhody:

+ Jednoduchý, minimalistický dizajn

- Prácnosť

- Vyššia cena práce oproti lištám

- Ostrosť hrany