Pri stavbe či rekonštrukcii kúpeľne si asi každý položí otázku,  akú záchodovú misu zo širokého výberu zvoliť. Na záchode a záchodovej mise záleží, pretože by mala byť pre vás pohodlná a taktiež by mal byť záchod pekný, aby vám nerušil vzhľad kúpeľne, či záchodovej miestnosti. Samozrejme, by sme mali dbať aj na spotrebu vody pri splachovaní.

Základne rozlišujeme dva druhy záchodových mís:

  1.       Samostatne stojace
  2.       Závesné zabudované v stene pomocou pred sadeného systému (modulu)

Tieto varianty majú svoje výhody, a samozrejme nevýhody, ktoré sa vám v tomto článku pokúsime opísať a tým pádom uľahčiť váš výber.

Samostatne stojace záchody sú považované za klasický druh, ktorý sa používa už dlhú dekádu. Má rôzne možnosti napojenia na odpad ( spodný, šikmý alebo zadný). Splachovacia armatúra je voľne prístupná, takže prípadné opravy môžu byť jednoducho a rýchlo vyriešené, ale spôsobuje viacero ťažko čistiteľných detailov. Možnosť výberu veľkosti  prevedení misy je pestrá, ale to platí taktiež aj pre závesné moduly. Musíme ale dodať, že tento variant je cenovo dostupnejší.

Závesné záchody patria medzi moderné druhy mís. Nesporná výhoda závesných modulov je ich dizajn, kde splachovacia armatúra je ukrytá v stene. To zároveň môže byť v niektorých prípadoch aj nevýhoda, hlavne pri poruchách. Revízny otvor pre opravy môže byť malý a zle prístupný, odporúčame si túto skutočnosť zistiť vopred, aby následne nevznikol problém pri prípadnej poruche. Medzi ďalšie výhody patrí tichšie splachovanie a úspora vody.  U závesných mís sa dá nastaviť individuálna výška záchoda  podľa potreby zákazníka, samozrejme, v rámci platných noriem. Pre dôchodcov je taktiež výhodou vyššie uložené sedadlo z dôvodu ľahšieho vstávania, pri deťoch je to zas opak. Pod misou vzniká voľný priestor čo výrazne uľahčuje upratovanie. Môžeme ich inštalovať do rohu a taktiež aj pod okno. Vďaka závesnému systému bude miestnosť vzdušnejšia a vzhľadovo príťažlivejšia. Na výber je široký sortiment tlačidiel, či už čo sa týka vzhľadu alebo materiálu.

Myslite aj na spotrebu vody

Čo môžeme na záchode urobiť pre životné prostredie? Šetriť toaletným papierom a vodou. Geniálny vynález splachovacieho záchodu má jednu malú chybičku krásy, a tou je najväčšia spotreba pitnej vody v domácnosti. Našťastie to výrobcom nie je úplne jedno a neustále hľadajú možnosti, ako znížiť množstvo vody potrebnej na spláchnutie. Jednou z nich je moderný dvojtlačidlový systém, s ktorého pomocou sa pri spláchnutí minie 3 alebo 6 litrov vody. Na trhu sú však aj systémy, ktoré potrebujú najviac 4,5 litra na veľké spláchnutie. Vývoj sa však pri nich nezastavil a výrobcovia už dokázali znížiť spotrebu vody na 3,5 litra pri veľkom spláchnutí a 2 litre pri malom. O dokonalosť spláchnutia sa v tomto prípade postará misa s premysleným dizajnom a trojitý prítok so silným prúdom vody. Pri starých splachovačoch bez možnosti voľby bolo treba na jedno spláchnutie 9 až 12 litrov pitnej vody – bez ohľadu na veľkosť (s)potreby. Ďalšou možnosťou je systém s funkciou stop, vďaka ktorému sa prvým stlačením spustí splachovanie a druhým stlačením sa zastaví. Takto sa jednoducho dá regulovať množstvo spotrebovanej vody.